SPLIT - Izbori za gradonačelnika i gradsko vijeće grada Splita raspisani su za sutra, u nedjelju 26. lipnja ove godine. Predizborna kampanja približava se svome kraju, a stranke i njihovi kandidati bore za fotelju gradonačelnika grada pod Marjanom.
Funkciju, prvog i glavnog čovjek grada bila je oduvijek značajna za funkcioniranje i razvoj grada. Premda je ta funkcija relativno novijeg postanja, oduvijek su postojali i bili postavljani gradski službenici kojima je davan mandat za upravljanje gradom.
Prvi "gradonačelnik" grada Splita
Znate li tko je bio prvi organizator života u Dioklecijanovoj palači nakon što su u nju uselile salonitanske izbjeglice u 7. stoljeću? Odgovor na to pitanje donosi srednjovjekovna kronika "Historia Salonitana" koju je u drugoj polovici 13. stoljeća napisao splitski građanin i nesuđeni splitski nadbiskup Toma Arhiđakon (1200. - 1268.). U desetom poglavlju kronike pod naslovom "Kako su se vratili s otoka i ušli u Split" (Qualiter de insulis redeuntes Spalatum intrauerunt), Toma opisuje kako su se neki Salonitanci poslije određenog vremena vratili iz zbjega na obližnjim otocima te je dio njih naselio u to vrijeme napuštenu i ruševnu rimsku carsku palaču u južnom zaljevu današnjeg Splitskog poluotoka. Vođa tih Salonitanaca bio je ugledni salonitanski patricij Sever Veliki (Magnus Severus) koji se isticao značajem među ostalim izbjeglicama.
Sever je nagovorio svoje sugrađane da se usele u napuštenu Palaču i organiziraju gradski život unutar njenih drevnih zidina. Imao je svoju kuću u jugoistočnom dijelu palače na prostoru nekadašnjeg careva stana, a posjedovao je i jugoistočnu kulu koja i danas postoji. Sever je svoje odaje u jugoistočnom dijelu palače, u to vrijeme srednjovjekovnog grada Splita, poklonio splitskoj biskupiji i tu je, prema predaji zapisanoj u kronici Tome Arhiđakona, stolovao prvi splitski nadbiskup Ivan Ravenjanin.
Povijesni izvori o Severu Velikom
U stari zapisima splitske crkvene memorije spominje se nepoznati komes, sin Konstancija i unuk Velikog Severa, koji je živio u vrijeme vladavine bizantskog cara Teodozija III. (715. - 717.), na temelju čega se organizacija gradskog života u Dioklecijanovoj palači smješta u prvu polovicu 7. stoljeća. Isti komes, unuk Severa Velikog spominje se i u jednom prijepisu dokumenta iz Trogira. Zapis potječe iz 16. stoljeća, a u njemu se tvrdi kako se radi o prijepisu dokumenta iz 9. stoljeća. Istraživački rad na tekstu dokumenta ne potvrđuje njegovu drevnost te je moguće da je dio spomena Severa Velikog u tom tekstu preuzet iz Tomine kronike iz 13. stoljeća, a drugi dio se odnosi na splitsku usmenu tradiciju, dijelom korumpiranu, također iz kasnijih stoljeća. Unatoč tome, ostaje spomena na prvog splitskog "gradonačelnika" u Tominoj kronici u kojoj se zasluga za organizaciju gradskog života u nekadašnjoj carskoj palači pripisuje čovjeku poznatom pod imenom Sever Veliki, prvom gradonačelniku našeg grada koji je živio u 7. stoljeću.
Primjedbe
Objavi komentar