Oproštaj od publike u 81. godini života; manje poznati i kontroverzni detalji Mišinog života

Foto: Instagram

SPLIT - Sinoć je legendarni Mišo Kovač, pred više od 25.000 obožavatelja na Starom placu, održao koncert za pamćenje, čime se su visokoj dobi (u srpnju puni 82. godine života) oprostio od splitske publike. Koncertu su nazočili brojni njegovi obožavatelji iz Hrvatske, a mnogi su potegli i iz inozemstva kako bi sudjelovali u jedinstvenoj prilici da još jednom zapjevaju zajedno s velikim hrvatskim izvođačem kojeg su slušale i obožavale generacije.

Samo nas nebo rastavit može

Foto: CMC TV

Iako je koncert bio zakazan za 20 sati, Mišo se pojavio na pozornici tek u 21.30. Koncert je započeo pjesmom "Dalmacija u mom oku", dok je pjesmu "Svi pjevaju" otpjevao držeći u naručju svoju malu unuku Elenu. Gosti na Mišinom koncertu bili su Elenina majka, Ivana Kovač, klapa Rišpet, Joško Čagalj Jole, Slavonske loleAlen Nižetić s pjesmom "Dalmacijo" te Saša Antić iz TBF-a koji je oduševio publiku navijačkom pjesmom "Ja ne mogu drugo nego da ga volin".

Mišo se vratio na scenu malo iza 23:30 te nastavio nizati svoje hitove, da bi koncert završio s domoljubnom pjesmom "Poljubi zemlju", koja se rado pjevala i na Poljudu na Hajdukovim utakmicama. Koncert je završio malo iza ponoći, a Mišo je otišao u legendu.

Manje poznati i kontroverzni detalji Mišinog života

Iako rođeni Šibenčanin, Mišo je uvijek gravitirao Splitu i osobito Hajduku kojeg je volio čitavog života. Još kao dječak, 1971. godine, otputovao je iz Šibenika na Hajdukovu utakmicu na Starom placu, kako bi upoznao legendarnog igrača Bernarda Bajdu Vukasa.

Godine 1972. Mišo se okušao i u glumački vodama te se pojavio kao glumac u filmu "Jadran filma", "Poslijepodne jednog fazana" u režiji Marijana Arhanica.

Godine 1983. Mišo Kovač je predstavljao bivšu SFRJ na Euroviziji s pjesmom "Posadi cvijet", ali nije ostvario uspjeh. Za vrijeme Domovinskog rata poginuo je njegov sin Edi Kovač u nikada do kraja razjašnjenim okolnostima. Iako je u vrijeme smrti imao tek 16 godina, bio se pridružio specijalnoj postrojbi Hrvatske vojske "Škorpioni". Kao vojnik, čuvao je vojne objekte u Zagrebu, a malo prije skidanja s dužnosti pronađen je mrtav. Službeni izvještaj navodi samoubojstvo kao razlog smrti, ali godinama otada kolaju nepotvrđene glasine o njegovoj smrti. Prema jednoj verziji, predozirao se narkoticima na jednoj zabavi, a prema drugoj je na zabavi na kojoj su se konzumirali alkohol i narkotici zaigrao ruski rulet i tako nastradao.

Poslije sinove smrti, odao se alkoholu te je 1999. godine pokušao počiniti samoubojstvo.

Za vrijeme Jugoslavije, Mišo Kovač je "ratovao" s hrvatskom dijasporom u Americi, tako što je demonstrativno skidao portrete Ante Pavelića, a odbijao je nastupati u Torontu i Clevelandu u domovima "Alojzija Stepinca". Godine 1989. izjavio je, za beogradski časopis "Duga", "J**at ću mater svima koji mi ruše Jugoslaviju". Početkom raspada bivše države i stvaranjem samostalne i suverene Republike Hrvatske, Mišo je postao vatreni hrvatski domoljub te je svom imenu dodao ime Mate i otada se nazivao Mate Mišo Kovač.

Poznate brkove, koji su bili i ostali dio njegova imidža, počeo je puštati kako se ne bi vidjeli ožiljci na njegovoj gornjoj usnici.

Godine 2012. dobio je Porina za životno djelo, a dvije godine kasnije rasprodao je koncerte u Vatroslavu Lisinskom i Spaladium Areni.

Primjedbe