Mračna strana hrvatskog turizma: Split postao lošija kopija Ibize!

Foto: poslovni.hr

SPLIT - Turizam ima i može imati devastirajuće posljedice. Kada govorimo ili mislimo o turizmu, uglavnom razmišljamo o njegovim pozitivnim stranama koje uključuju promociju naše države u svijetu, otvaranje novih poslovnih mogućnosti, punjenje državnog proračuna i uravnoteženu kohabitaciju između lokalnog stanovništva i gostiju u interesu svake pojedinačne skupine.

Međutim, zadnjih godina počele su se sve više uočavati određene skupine problema koje možemo računati u troškove turizma i gledati ih kao dio mračne strane te profitabilne djelatnosti.

Grad Split se snimanjem popularnog TV serijala "Igra prijestolja" američke televizijske mreže HBO i organiziranjem festivala elektronske glazbe Ultra Europe (2013.) kao dijela svjetski popularnog brenda Ultra Music Festivala definitivno svrstao na kartu svijeta i privukao brojne turiste sa gotovo svih kontinenata, ali je promoviranje Splita kao destinacije za zabavu mladih donijelo i određene posljedice.

Ove sezone, prve doista prave nakon proglašenja pandemije COVID-19, grad je postao scenom nemilih događaja. Znalo se i prethodnih sezona događati da građani primijete obnažene parove turista u činu seksa u nekom od gradskih parkova, na plaži ili čak usred varoških uličica, događalo se i da noću gradom bauljaju gosti mrtvi pijani te povraćaju uz ulicu ili posred nje, ali nekako je ove sezone sve to skupa eskaliralo i pretvorilo Split u grad za divlju i razuzdanu zabavu mladih gostiju te potjeralo lokalno stanovništvo iz gradskog središta.

Promjenu strukture gostiju primjetili su i vlasnici gradskih restorana koji su počeli prilagođavati svoje menije ponudi brzo rastućih fast foodova, prodavaonica alkohola i picerija u gradskom središtu. Najviše traženi proizvodi uključuju picu i alkohol.

Građani su sve nezadovoljniji s onim u što se njihov grad pretvara svake sezone da su čak počeli ispisivati i grafite protiv turizma po zidovima. Na širenje nezadovoljstva utječe i ponašanje pojedinih gostiju koji Hrvatsku shvaćaju kao državu u kojoj se može raditi što se želi, na što upućuje i nedavni incident s mladom švedskom manekenkom Isabellom Lindblom, koja je nedavno uhićena u jednom trgovačkom centru na području Splita i jučer puštena iz zatvora.

Sve više građana zaobilazi središte grada u širokom luku, što zbog visokih cijena koje nisu primjerene budžetu naših ljudi, što zbog obijesnog ponašanja gostiju. Postavlja se logično pitanje, želimo li da nam grad postane jeftina kopija Ibize, destinacije koju uništava jeftini turizam baziran na danonoćnim zabavama za mlade, koji ostavljaju nered i nisu osobiti potrošači ili se želimo razvijati kao središte kvalitetnog turizma usmjerenog prema obiteljskom i kongresnom turizmu uz jačanje ponude koja će u naš grad privući takvu klijentelu.

Bez obzira na to koji je smjer izlaska iz ove situacije, moramo postati svjesni da ovakav tip turizma dugoročno nanosi štetu građanima, okolišu i gradu u kojem živimo. Vrijeme za djelovanje je sada, jer već sutra može biti kasno za sanirati negativne posljedice razvoja neželjenog trenda.

Primjedbe