Antikorupcijski dnevnik: Kako se obogatiti od 39. godine? Poučak by ministar Paladina

 


KAKO SE OBOGATITI DO 39. GODINE
Poučak by ministar Paladina
Antikorupcijski dnevnik

 Zbog brutalnog, besmislenog rata u Ukrajini domaće teme nekako prolaze ispod radara. Ipak, malo ćemo se vratiti našoj domaćoj korupciji. Sa ratnih zločina preći na ekonomske zločine.

Ministar Paladina u brojevima:

60 milijuna imovine

39 godina

18 tisuća – ministarska plaća na koju je “spao”

4000 kuna – na toliko je prijavljena supruga

12 milijuna kuna iz mirovinskih fondova  prešlo je u njegovu privatnu imovinu

Doista, kako se obogatiti relativno mlad?

Generirati imovinu od 60 milijuna kuna, a da nije osvojio zgoditak na lotu, naslijedio ili izumio cjepivo protiv raka? Možda je prakticirao The Secret – ono kad prizivaš da ti se dogodi nešto dobro, pa ti se to i dogodi. Ili odeš na seminar kod Ane Bučević.

Ako nije nešto od to troje (četiri, ako računamo The Secret), jedino što je preostalo je legalizirani kriminal.

Imovina koju ima je impozantna, ali gotovo sva ta imovina pripada Institutu građevinarstva Hrvatske. Samo je u nekom trenutku postala njegova.

Postavlja se pitanje možeš li se obogatiti ako ne napraviš neki deal sa državom. Iz Paladinine biografije, saznajemo da je radio u IGH, Kupara, Hidroelektre niskogradnje – a sva ta državna imovina je gotovo potpuno propala, da bi se pojedinci okoristili.

To je stari trik: kupi nešto ispod cijene, a kad to dođe u njegovo vlasništvo, vrijednost enormno poraste. Ključno je imati povlaštene informacije.

Kako to magično ide u nebo?

Formula je jednostavna. Treba samo kupiti junk obveznice. A junk obveznice kupuje pomoću ortačkog ugovora.

Ortački ugovor ili ugovor o ortaštvu sklapa se najčešće kod poslova u graditeljstvu, kod kojeg jedna strana ulaže pravo vlasništva na zemljištu, a druga strana znanje, strojeve, opremu, novac, radnu snagu radi postizanja zajedničkog cilja. Kako iz zakonske definicije proizlazi, ta zajednica nema pravnu osobnost. To znači da se razlikuje od udruženja više osoba koje osnivaju neko trgovačko društvo. Ovaj ugovor nije formalni ugovor i može se sklopiti i usmeno i u pisanom obliku. p-portal.net/ortacki-ugovor

Zahvaljujući vlasništvu nad tim vrijednosnim papirom, dočepao se 53 parcele građevinskog zemljišta u okolici Slavonskog Broda te sada želi na sebe prepisati poslovnu zgradu Instituta IGH u Splitu.

Čista magija. Od ničega stvori nešto, zapravo pravo imovinsko carstvo.

Sve je uvijek po zakonu, ali nije sve moralno. Baš zbog tog faktora nemoralnosti oni mogu sebi napumpati ogromnu imovinu

Jer on nema nikakve posebne natprosječne sposobnosti, nikakav ekstra talent – to ionako nije kriterij da se obogatiš u našem društvu.

Jedan indikator dubokog nemorala je to što je vlastitu suprugu zaposlio na minimalne doprinose – tako da što više uštedi na davanjima državi koju je izmuzao kroz nekretnine.

Ništa nije stvorio, ništa nije izgradio, samo je dobio dojavu da kupi nešto jeftino da bi mogao prodati skupo. Gotovo sva njegova imovina od tih 60 milijuna kuna, imovina je IGH – Instituta građevinarstva Hrvatske.

Dok ostali građani cijeli život moraju otplaćivati kredit za jednu nekretninu, neki povlašteni mogu se dočepati hrpe vrijednih nekretnina. A sigurno ne zato jer mogu raditi puno brže, ili u jednom danu mogu napraviti posla za bar desetoro ljudi. Ili se nađu na pravom mjestu u pravo vrijeme, pa im netko prišapne da će obveznice koje su trenutno “smeće” narasti do neba.

Povezanost s mirovinskim fondovima

Da bi netko dobio, netko drugi mora izgubiti. Mirovinski fondovi, primjerice, zbog Paladine izgubili su 12 milijuna kuna. Dakle, mirovinski fondovi također posjeduju obveznice IGH, a Paladina ih je prisilio da ih prodaju po vrlo niskoj cijeni.

Paladina je, kao većinski vlasnik obveznice, odlučio  da se one hitno moraju prodati. U trenutku kad je IGH otišao u predstečajnu nagodbu, obavezni mirovinski fondovi našli su se u situaciji da je obveznica odjednom nenaplativa. Pitanje je kakvi to ljudi upravljaju našim mirovinama?

Pitanje je zašto je, uz svoju mutnu poduzetničku prošlost, pristao da bude ministar? Zaboravio je da je prihvaćanje ministarske funkcije životna greška bivšeg ministra Lovre Kuščevića?

Eto, to je prava The Secret: mešetarenje udjelima, dionicama i obveznicama nekoć vrijedne državne imovine.


Katarina Baričić

Diplomirala hrvatski i engleski jezik i književnost. Radila sam u školi, a nakon toga kao predavač na Erasmus seminarima za profesore u raznim europskim gradovima. Paralelno polažem tečaj za turističkog vodiča, te upoznajem goste sa lokalnom poviješću. Dok su mi rad u turizmu i obrazovanju izvor prihoda, pisanjem se bavim rekreativno. Trenutno me najviše zanimaju društvene i filozofske teme, politika i geopolitika. Kroz proces pisanja teksta pokušavam samoj sebi objasniti neke društvene fenomene, a kao rezultat nastane neka zaokružena cjelina, ili samo tok svijesti. Zasad redovno pišem za portale Solin live, te Dalmatinski list.

Primjedbe