Brnabić: "Hrvatska je etnički najčistija država u Europi" ili kako lagati u dobu lako provjerljivih informacija
BEOGRAD - Predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, povodom najavljenog podizanja optužnice protiv hrvatskih pilota zbog sumnje u počinjenje navodnog ratnog zločina u Petrovačkoj ulici kako pravda mora biti dostižna i kako Hrvatska nije ništa poduzela 27 godina nakon događaja po pitanju krivičnog gonjenja odgovornih osoba.
Na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića kako će Hrvatska učiniti sve mehanizme kako bi zaštitila osumnjičene hrvatske pilote i dostojanstvo Domovinskog rata, premijerka Brnabić je, između ostalog izjavila:
"Vi ste etnički očistili Hrvatsku, nema etnički čistije države u Evropi od Hrvatske. Protjerali ste te ljude, a onda kažete da nisu morali bježati. Vidjeli smo da nisu morali bježati, s obzirom da su oni koji su ostali , uglavnom ubijeni", prenosi srpski portal Danas.
Floskula o "etnički najčišćoj državi u Europi" je dio stalnog propagandnog repertoara koji se sustavno servira građanima Srbije od strane njihova državnog vrha i ponavlja kao mantra po principu Goebbelsove "Ponovljena laž deset puta ostaje laž, ponovljena deset tisuća puta postaje istina".
Politika u svrhu obmanjivanja i laganje u svrhu politike opstaje i ostaje i u dobu visoko tehnološkog informatičkog napretka, u vremenu kada je klikom mišem lako dostupna gotovo bilo koja informacija. Sve je umreženo i povezano i sve informacije su na dlanu onima koji žele doći do njih. Kao što je nekoć postojala izreka "Stavi prst u more i bit ćeš povezan s cijelim svijetom", tako je danas realnost brza i laka provjerljivost gotovo bilo koje informacije, a s time i mogućnost da se odmah raskrinkaju bilo čije laži i neistine. U ovom slučaju laž o Hrvatskoj kao "etnički najčistijoj državi u Europi", čime se Hrvatskoj želi imputirati ono što joj ni Haški sud, ali ni međusobne tužbe Hrvatske i Srbije za genocid nisu uspjele staviti na teret.
Premda je jasno da se ta floskula već godinama koristi u srpskoj javnosti kao oblik difamacije u svrhu homogenizacije biračkog tijela, odnosno za unutarnjopolitičke svrhe i igre, potrebno je sučeliti takve neistine s provjerljivim činjenicama.
Za provjeru točnosti podataka premijerke susjedne države uzeo sam, doduše nešto starije, izdanje "Leksikona država svijeta" (2014.), koje je kao izvor koristilo baze podataka Ujedinjenih naroda, Svjetske banke, Svjetske trgovinske organizacije, Svjetske zdravstvene organizacije i CIA-a.
Usporedbom demografskih podataka među europskim državama došlo se do sljedećih podataka. Riječima premijerke Ane Brnabić, etnički najčistija država u Europi bila bi Danska u kojoj 97% stanovništva otpada na Dance. Odmah iza nje je Poljska (Poljaci, 96,9%), Portugal (Portugalci, 96,9%), Italija (Talijani, 96%), a prvih pet država zatvara Malta (Maltežani, 95,3%). Na šestom mjestu nalazi se Irska (Irci, 94,5%), zatim Norveška (Norvežani, 94,4%), Finska (Finci, 93,4%), Island (Islanđani, 93,4%) te Kosovo (Albanci, 92%) koje se nalazi na desetom mjestu. Nakon toga slijede redom Grčka (Grčka, 91,6%), Njemačka (Nijemci, 91,5%) pa tek onda na trinaesto mjesto sjeda Hrvatska (Hrvati, 90,4%).
Vrlo je lako shvatiti što je u pozadini riječi koje je Ana Brnabić samo ponovila, nakon što se ta lažna tvrdnja o Hrvatskoj kao "etnički najčišćoj državi u Europi" već odavno izlizala, stanjila i rastopila u ustima brojnih srpskih političara na čelu s uvijek namrgođenim Aleksandrom Vulinom i njegovim trbuhozborcem predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ali puštati šuplju priču u dobu lakog pronalaska točnih informacija nije nimalo pametna stvar. Dapače, prenositelji takvih poruka samo dodatno prostitutiraju politiku te ionako tradicionalno malen jaz između te dvije profesije čine dodatno nevidljivim.
Primjedbe
Objavi komentar