ZAGREB - Hrvatski sabor bi trebao do kraja svibnja raspravljati o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, kojim se u zakon želi ugraditi članak o zabrani javne uporabe ustaškog pozdrava "Za dom spremni", prenosi Jutarnji list. Predlagač izmjena i dopuna Kaznenog zakona je vladajuća koalicija na čelu s predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem (HDZ).
Inicijativu je pokrenuo početkom ove godine predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus koji je organizirao tri sastanka s predstavnicima većine parlamentarnih stranaka i predstavnicima nacionalnih manjina, na kojima se raspravljalo o sankcioniranju svake uporabe ustaških, četničkih i fašističkih simbola.
Jutarnji list piše da se u nacrtu koji su dobili na uvid predlaže dopuna zakona tako da se nakon članka 325. dodaje članak 325. a) „Isticanje obilježja nacionalsocijalizma, fašizma, ustaškog i četničkog pokreta ili režima” s tekstom: "Tko u javnom prostoru koristi, javno ističe, nosi na odjeći ili pokazuje u javnosti na drugi način simbole, parole, slogane, zastave, znakove, oznake, slike, imena, nadimke, nazive, pozdrave, pokliče, načine pozdravljanja, geste, odore ili njihove dijelove ili druga obilježja fašističkog, nacionalsocijalističkog, ustaškog i četničkog pokreta ili režima ili njihovih vodećih osoba ili postrojbi, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine”.
Također, nacrt izmjena i dopuna zakona zakona predviđa će se onaj tko kazneno djelo počini putem tiskanih ili elektroničkih medija ili računalnih ili društvenih mreža kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do četiri godine. a onaj tko "proizvodi, skladišti, distribuira, prodaje, uvozi, izvozi, posjeduje u većim količinama ili čini dostupnim javnosti materijal iz stavka 1. ovog članka, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina”.
Nacrt izmjena i dopuna zakona predviđa i izuzetak koji regulira kada se smiju koristiti spomenuti simboli, a to je situacija "kada se obilježja iz stavka 1. javno koriste s namjenom da služe građanskom obrazovanju, osudi ili odvraćanju od nedemokratskih pokreta ili režima, promicanju umjetnosti ili znanosti, istraživanju ili poučavanju, izvješćivanju o tekućim ili povijesnim događajima, ili sličnim svrhama, to ne predstavlja kazneno djelo iz stavaka 1., 2. i 3. ovog članka”.
Primjedbe
Objavi komentar